logo Ekocentrum
 
logo PNGS

Witamy na stronach Ekocentrum Parku Narodowego Gór Stołowych.

Ekocentrum pełni funkcję ośrodka edukacyjno-wystawienniczego Parku Narodowego Gór Stołowych. Pracownicy PNGS prowadzą tu również zajęcia dydaktyczne w trakcie których można bliżej poznać walory przyrodnicze i kulturowe Gór Stołowych.

Budowa Ekocentrum przy Dyrekcji Parku Narodowego Gór Stołowych była współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013


Oficjalna strona Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego

Aktualności

12.08.2018r. - Uprzejmie informujemy, że od dnia 18 czerwca 2018r. budynek Ekocentrum PNGS w Kudowie Zdroju (w tym ekspozycja d. Muzeum Żaby) będzie czasowo niedostępny do zwiedzania.

Związane jest to z rozpoczęciem prac przygotowawczych i instalacyjnych nowej ekspozycji stałej, której uruchomienie przewidywane jest na I kwartał 2019r.

Zajęcia edukacyjne i prelekcje odbywać się będą w sali konferencyjnej w budynku głównym Dyrekcji PNGS.

Wszystkich zainteresowanych zwiedzaniem ekspozycji przepraszamy za utrudnienia.plakat film

21.08.2017 - Park Narodowy Gór Stołowych zaprasza codziennie o godzinie 10.00 i 14.00 na bezpłatne projekcje filmu o Górach Stołowych. Projekcje odbywają się do końca września w Ekocentrum PNGS w Kudowie Zdroju przy ul. Słonecznej 31a. Zapraszamy!06.08.2017 - Park Narodowy Gór Stołowych zaparasza na kolejną, czwartą już edycję obchodów Wielkiego Dnia Pszczół. Jak co roku na uczestników czeka spacer pszczelim szlakiem, gry i zabawy w terenie, degustacja miodu a na zakończenie wspólne ognisko. Wszystkich chętnych do udziału zapraszamy w dniu 8 sierpnia 2017r. (wtorek) o godzinie 9:30 do Karłowa. Spotykamy się w Centrum Szkoleniowo-Edukacyjnym PNGS (d. hotel Karłów).01.04.2017 - W Ekocentrum Parku Narodowego Gór Stołowych prezentujemy wystawę fotograficzną "Polska przyroda oczami śląskich fotografów". Atutem prezentowanych fotografii jest ich duże zróżnicowanie tematyczne, od zdjęć pejzażowych po makrofotografię. Autorzy zaprezentowali także szeroki wachlarz technik fotograficznych.
Wystawę mozna oglądać codziennie w godzinach otwarcia Ekocentrum. Wstęp bezpłatny.
Zapraszamy!interaktywna mapa plastyczna

16.12.2015 - Dzięki wsparciu finansowemu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, Park Narodowy Gór Stołowych wzbogacił się o nowoczesne narzędzie edukacyjne. W ramach realizacji projektu "Wsparcie działań edukacyjnych Parku Narodowego Gór Stołowych" powstała interaktywna mapa plastyczna prezentująca obszar Gór Stołowych. Mapa umożliwia korzystanie z wcześniej przygotowanych jak też samodzielnie tworzonych kompozycji mapy.
Mapa stanowi element ekspozycji prezentowanej w Ekocentrum Parku Narodowego Gór Stołowych, znajdującym się w Kudowie Zdroju.

 

17.03.2015 - Nowe godziny otwarcia Ekocentrum PNGS
Ekspozycje zwiedzać można od poniedziałku do niedzieli w godzinach:

  • od maja do września 9:00-17:00
  • październik, listopad, styczeń, luty, marzec, kwiecień 9:00-16:00
  • grudzień 9:00-15:00.

Nieczynne – Wielkanoc, II dzień Wielkanocy, Boże Narodzenie, II dzień Bożego Narodzenia.


Ekspozycja d. Muzeum Żaby

W Ekocentrum prezentowana jest ekspozycja d. Muzeum Żaby

Celem utworzenia tej nietypowej kolekcji było wyeksponowanie przedmiotów codziennego użytku wiążących się w sposób pośredni lub bezpośredni z wizerunkiem płazów, a w szczególności żab. Jednocześnie prezentowane eksponaty mają na celu przybliżenie idei ochrony płazów oraz działań jakie w tym celu zostały podjęte lub będą podejmowane. Muzeum posiada kolekcję ponad 3000 eksponatów pochodzących z blisko 20 krajów świata i 6 kontynentów.

Uwaga! - na ekspozycji nie są prezentowane żywe okazy płazów!

Projekt i wykonanie: Studio-Kotlina 2013, © PNGS 2013 - 2015
RPO WD

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013