- Jakie są najważniejsze atrakcje PNGS?
- Jakie są najważniejsze atrakcje PNGS?
- Tą najważniejszą niewątpliwie jest możliwość obcowania z przyrodą. Chociaż w całej Polsce istnieją 23 parki narodowe, to ich łączna powierzchnia zajmuje tylko ok. 1% całego kraju. Trzeba pamiętać o tym, że są to obszary chroniące najcenniejsze fragmenty naszej przyrody, a ochrona ta dotyczy także przebiegu naturalnych procesów, dzięki czemu można doświadczyć unikalnego wrażenia dzikości otaczającego nas świata natury.
- Nie każda osoba odwiedzająca Park jest doświadczonym turystą.
- PNGS posiada szeroką ofertę poznawania dziedzictwa przyrodniczego w terenie, dostosowaną do potrzeb i możliwości różnych osób. Obszar Parku przecina gęsta sieć pieszych szlaków turystycznych o łącznej długości ok. 100 km, w tym odcinek głównego szlaku sudeckiego im. M. Orłowicza. Fantastyczne formy skalne występują nie tylko na Szczelińcu Wielkim i Małym oraz w Błędnych Skałach. Spotkać je można również w rejonie tzw. Skalnych Grzybów czy też w okolicach Białych Skał przy Narożniku. Miejsca te są mniej znane i rzadziej odwiedzane przez turystów, przez co bardzo atrakcyjne dla osób ceniących kontakt z przyrodą. Przy szlakach turystycznych znajdują się parkingi samochodowe i miejsca wypoczynku, które ułatwiają dotarcie do interesujących miejsc, a także stanowią alternatywę dla osób, które nie mogą udać się na dłuższą wędrówkę, a chcą poznać przyrodę parku.
- Czy trasy te są także przystosowane do wędrówek z małymi dziećmi?
- Większość pieszych tras przebiegających przez Park nie jest zbyt wymagająca. Oczywiście wędrując z dziećmi rodzice czy opiekunowie powinni zwrócić szczególną uwagę na ich bezpieczeństwo. W wielu miejscach pojawiają się urwiska lub strome podejścia, jednak przy zachowaniu podstawowych zasad poruszania się po terenie bez problemu można zwiedzać park z dziećmi. Nawet jeżeli nie uda się przejść dłuższej trasy, to samo spędzenie czasu w otoczeniu przyrody dla małych turystów jest niezwykłym doświadczeniem, z którego nie warto rezygnować.
- Obecnie wiele osób uprawia nie tylko turystykę pieszą, ale także inne jej rodzaje. Czy Park posiada ofertę także dla nich?
- Oczywiście. Poza szlakami pieszymi na obszarze PNGS wyznaczone zostały szlaki rowerowe. Turyści preferujący ten rodzaj sportu mogą skorzystać z wytyczonych na terenie Parku oraz w jego bezpośrednim sąsiedztwie tras. Zostały one wyznaczone w sposób umożliwiający dotarcie na rowerze do najciekawszych fragmentów Gór Stołowych. Również zimą turyści mogą aktywnie poznawać okoliczną przyrodę. Konfiguracja terenu oraz malowniczy krajobraz sprzyjają uprawianiu w Górach Stołowych narciarstwa biegowego. W okresie zimowym wyznaczane są trasy biegowe w formie pętli, których przebieg umożliwia poruszanie się po całym niemal obszarze Parku. Punktem centralnym jest miejscowość Karłów.