W naszym klimacie rosną drzewa iglaste, które zrzucają igły na zimę. To modrzewie, które dodatkowo pięknie przebarwiają się jesienią na złoty kolor. Przyjmując taką taktykę, modrzew zachowuje się podobnie jak większość gatunków drzew liściastych.
W dniu 15 listopada 2016 w Warszawie Park Narodowy Gór Stołowych zawarł umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie projektu pn. „Kompleksowa realizacja ekspozycji edukacyjnej w Ekocentrum PNGS” w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 z Funduszu Spójności, oś priorytetowa II Ochrona Środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu działanie 2.4 Ochrona przyrody i edukacja ekologiczna.
Powstanie ekspozycji w Ekocentrum PNGS realizowanej w ramach projektu pn. „Kompleksowa realizacja ekspozycji edukacyjnej w Ekocentrum PNGS” , pozwala w istotny sposób wzbogacić ofertę edukacyjną PNGS oraz zwiększyć zasięg prowadzonych działań dydaktycznych. W ramach realizacji projektu powstała nowoczesna ekspozycja zawierająca innowacyjne rozwiązania prezentacyjne. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań oraz zaproponowanie ekspozycji typu „hands-on” pozwoliło stworzyć interakcję pomiędzy prezentowaną treścią, a zwiedzającym. Nowoczesna ekspozycja będąca swoistym utworem narracyjnym daje możliwość odwiedzającym tworzyć własną opowieść, odkrywać i poszukiwać.
Nowoczesna, multimedialna i interaktywna ekspozycja przedstawia wybrane elementy przyrody Gór Stołowych, a także umożliwia zapoznanie się z geologiczną przeszłością tego fragmentu Sudetów.
Ekspozycja dostępna jest dla osób niepełnosprawnych. Dostępne są także interaktywne przewodniki w językach obcych – czeskim, niemieckim i angielskim.
Projekt zakończono w I kwartale 2019r.
Całkowita wartość projektu wynosi: 3 626 040,00 zł z czego dofinansowanie ze środków Funduszy Europejskich z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wyniosło 2 505 800,00zł
Realizacja projektu „Kompleksowa realizacja ekspozycji edukacyjnej w Ekocentrum PNGS” wsparta została finansowo również przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Dofinansowanie ze środków krajowych wyniosło 442 200 zł.